שמורת הטבע עין אפק

שמורת הטבע עין אפק
שמורת עין אפק היא פינת חמד רטובה במישור חוף הגליל שלצערנו אינה מוכרת לרבים. השמורה הכוללת את מקורות נחל נעמן, מהווה שריד לביצות קדמוניות, אשר כיסו את אזור הקריות. השמורה מהווה בית גידול לצמחי מים הנהנים מהמעיינות הנובעים כל השנה וכן לבעלי חיים רבים בינהם הצב הרך והתאו (ג'מוס) אשר הושבו לאזור במסגרת פעילויות שמירת טבע. הכניסה לשמורה בתשלום.
מסלול הסיור:
לאחר החניה נתקדם בשביל, עד מהרה נראה את מעיינות אפק. מקור המים של מעינות אפק הוא שטח ניקוז רחב במערב הגליל התחתון ועמק עכו הנקרא אקוויפר הנעמן. אקוויפר היא שכבה תת קרקעית בה ישנם מי תהום.מקור המים של אקוויפר הנעמן הוא מי הגשמים הממלאים אותו מדי שנה. מאז שנת 1960 החלה המדינה לשאוב מים בעזרת קידוחים מאקוויפר הנעמן כדי לספק מים לתושבי האזור. לאורך השנים ביצעה המדינה שאיבה מוגברת מהאקוויפר, דהיינו שאיבת כמות מים הגדולה מכמות המים המוחזרים למאגר ממימי הגשמים. דבר זה כמעט גרם לייבוש כל המעיינות השופעים מאקוויפר הנעמן ולהשמדת הצמחייה הייחודית לאזור. מאז הכרזת האזור כשמורת טבע בשנת 1979, התגבשה הבנה לפיה השאיבה מוגבלת וכן בשנים שכונות, בעקבות ירידת מפלס מי התהום באקוויפר, מוזרמים לשמורה מים מקידוח סמוך כדי לשמור על ערכי הטבע בשמורה. בצידה הצפוני של השמורה, מנוקזים מימי המעיינות לתעלת ניקוז המובילה לנחל נעמן,

מידע שימושי
שעות כניסה –08:0-17:00 טלפון – 04-8779992
דמי כניסה – יחיד: מבוגר: 20 שח, ילד: 9 שח, קבוצה: מבוגר: 17 שח, ילד: 8 שח.
מתי להגיע – בימי הקיץ מומלץ להגיע בשעות הבוקר או אחר הצהרים כדי להימנע מהחום. הביקור מומלץ במיוחד באביב ובסתיו אז כמות הציפורים המבקרים באתר היא גדולה מאוד.
טיולי טיבוע ציפורים- בחודשים אוגוסט וספטמבר נערכים סיורי נעשה טיבוע ציפורים (מלשון השמת טבעת מידע על רגל הציפור) בהם יכול הציבור הרחב יכול להשתתף בהרשמה מראש. הטיולים נערכים כל יום חמישי בין 1630-1930. הרשמה במרכז המידע של רשות הטבע והגנים: טלפון 3639*.

 

(מתוך חוברת "הגליל המערבי – חופשה מההר ועד הים של עמותת התיירות גליל מערבי).