נחל אכזיב

משך המסלול: יום
עונות: סתיו, אביב, חורף קיץ.
מאפיינים: מעגלי, אפשרות כניסה למים, מתאים למשפחות, למיטיבי לכת , מתאים לכלבים.
רמת קושי: בינוני
נחל כזיב ומבצר המונפור הינו אחד ממסלולי הטיול היפים בארץ. תוסיפו לזה נחל שזורם כל השנה, נקבת מעיין, מבצר צלבני על צלע הר והרבה ירוק גלילי ותקבלו טיול שאסור לפספס.
ישנם דרכים רבות ליהנות מטיול בנחל, אף על פי שיש עליה לא קלה בסופו, הוא לרוב מתאים לכל המשפחה. מומלץ לשמור טיול זה לעונה החמה, שכן , לא כל כך נעים לטייל במסלולים שאינם כוללים בריכות קרירות כמו בנחל כזיב. לא לשכוח להביא בגד ים או בגדים להחלפה וכן פנס כדי להיכנס לעין טמיר.
איך מגיעים?
מסלול מעגלי (6 ק"מ) – מסלול זה מתחיל ומסתיים באותה נקודה והוא מתאים למי שבאים ברכב אחד. בכביש 89 פונים צפונה לעבר מעילייא ומצפה הילה. ליד הכניסה לישוב ממשיכים ישר לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום. לאחר כ-200 מטרים ניתן לראות פניה שמאלה לדרך עפר בסימון שבילים שחור. ממשיכים ישר עם הדרך האדומה. לאחר כמה מאות מטרים פונה השביל ימינה ולאחר זמן קצר מגיע למגרש חניה בו נשאיר את הרכב. ממגרש החניה יוצאים שני שבילים שחור בו נתחיל את המסלול ואדום ממנו נשוב (מגיע מהמונפורט).
מסלול הטיול:
ממגרש החניה יורד לכיוון צפון מזרח שביל המסומן בסימון שבילים שחור. מראש השביל ישנה תצפית מרהיבה על נחל כזיב. נחל כזיב, המתפתל לאורך 20 ק"מ, מתחיל בצידם המערבי של הרי מירון ונשפך לים התיכון צפונית לנהרייה. בימי החורף הנחל מנקז מי גשמים רבים, ואליהם מצטרפים מי נביעות המעיינות שלאורכו. כיום מקורות תופסת את המים של המעיין המרכזי בנחל – עין זיו – כדי לספק מים לתושבי הגליל המערבי.